Öğrenci evi nasıl seçilir? Önemli tavsiyeler

Şehir dışında üniversite okuyanlar için öğrenci evine çıkmak, oldukça zor bir süreç. Nereden, hangi şartlarda ev tutulacağı konusunda karar vermek oldukça zor. Bu yazımızda öğrenci evine çıkmak isteyenlere bazı tavsiye ve önerilerde bulunacağım. Öğrenci evine çıkmak isteyen arkadaşlar yazımızı sonuna kadar okurlarsa, kafalarındaki birçok soru işaretine yanıt bulabileceklerini düşünüyorum.

YENİ ÜNİVERSİTELİLER İÇİN ÖĞRENCİ EVİ YERİNE YURT

Öncelikle üniversiteyi yeni kazandıysanız ve hiç bilmediğiniz bir şehre gidiyorsanız, ilk sene için öğrenci evine çıkmanızı tavsiye etmem. Çünkü ilk sene çevreyi, şehri tanımak adına oldukça önemli. İlk senenizi okula rahat gidip gelebileceğiniz bir yurtta geçirmenizi tavsiye ederim. Çünkü bilgisiz olduğunuz bir şehirde bir eve çıkmanız, daha sonra pişman olmanıza yol açabilir.

İlk senenizi yurtta geçirerek 1 sene içinde şehri tanımalısınız. Hem okulunuza yakın, hem sosyal çevre olarak canlı bölgelerde öğrenci evi tutmanızı tavsiye ediyorum. Bu aradaki dengeyi çok iyi kurmak zorundasınız. Okulumun hemen yanında bir eve çıkayım, okula rahat gider gelirim mantığı bazı şehirlerde maalesef doğru olmuyor.

ŞEHİR MERKEZİNE YAKIN ÖĞRENCİ EVLERİ TERCİH EDİN

Özellikle yeni kurulan üniversitelerin bazıları, şehir dışına konumlanmış vaziyette. O sebeple şehir merkezine uzak, kırsal bir alanda yaşamak bir süre sonra sıkıcı gelebilir. O sebeple okula 20-30 dakika kadar mesafede de olsa şehir merkezine, sosyal hayatın canlı olduğu yerlere yakın yerlerden ev tutmanızı tavsiye ederim. Böylece boş vakitlerinizi daha verimli değerlendirebilir, canınızın sıkılmasını engelleyebilirsiniz.

Sosyal hayatın canlı olduğu yerlerde yaşamanın sizin için büyük avantajları olacak. Her şey elinizin altında olacak, telefonla yemek siparişi verebileceksiniz, satın almak istediğiniz şeyler için fazla uzağa gitmenize gerek kalmayacak,

insanlarla iç içe yaşama imkanı bulabileceksiniz. Fakat okulun direk yanından ev tutmanın eğer okulun çevresi canlı değilse size sağlayacağı tek avantaj evden çıktıktan kısa bir süre sonra okula ulaşmak olacak. O sebeple 3-4 senenizi geçireceğiniz bir ev arıyorsanız, uzun vadeli, sadece okula yakınlık odaklı bir tercih yapmamanız gerekiyor.

BÜYÜKŞEHİRLERDE METROYA YAKIN YERLER TERCİH EDİN

İstanbul’da yaşayanlar için bir örnek vermek gerekirse İstanbul Üniversitesinde, Beyazıt kampüsünde okuyan bir öğrenci vezneciler çevresinden bir ev tutarsa okula 3-4 dakika yürüyerek ulaşabilir.

Ayrıca metro gibi geniş ulaşım ağları olduğu için Taksim, Mecidiyeköy gibi merkezi noktalara da kolaylıkla ulaşabilir. O sebeple okula yakın ev tutmanın mantıklı olabileceği bir durum bu.

Fakat Sakarya Üniversitesi, Hendek kampüsünde okuyorsanız Hendek çevresinden ev tutmak bana pek mantıklı gelmiyor. Çünkü şehir merkezine uzak, sosyal hayatın düşük olduğu bir bölge.

Her gün okula yarım saat otobüsle yol gitmek, şehir merkezinde yaşamanızı bu durumda engellememeli. Çünkü okulda geçireceğiniz hayatın dışında bir sosyal hayatınız olacak ve bu da mutlu bir üniversite yaşantısı için fazlasıyla gerekli.

DÜŞÜK KİRALI ESKİ EVLER BAŞINIZI AĞRITABİLİR

Konum dışında çıkacağınız evin mutlaka yeni bir ev olmasına dikkat edin. Çok eski evlere, sırf kirası düşük diye zor durumda değilseniz bulaşmayın. Çünkü bu evlerin derdi, sıkıntısı bitmek bilmez. Bir gün ev yukarıdan su çeker, diğer gün kombiniz bozulur. Yeni bir evde bu gibi sıkıntıları yaşamanız çok daha düşük bir ihtimaldir.

Ayrıca ilk senenizi yurtta geçirdikten sonra kendinize ev arkadaşı seçmek istiyorsanız mutlaka o arkadaşınızı çok iyi tanıyın. Çünkü bir insanla iyi arkadaş olmanız, onunla aynı evi düzgün bir şekilde paylaşabileceğiniz anlamına gelmiyor.

EV ARKADAŞINIZI İYİ SEÇİN

İnsanlar aynı evde birbirleriyle sıkça ters düşebilir, tartışabilirler. Bu sebeple kendi hayat görüşünüze uygun birisiyle eve çıkmanızı tavsiye ederim. Kısa bir örnek vermek gerekirse dışarıda iyi arkadaş olduğunuz birisi, ev yaşantısında oldukça dağınık olabilir.

Siz bu dağınıklığı dışarıda onunla vakit geçirirken fark etmezsiniz, fakat eğer siz çok titiz bir insansanız uzun vadede problemlerin baş göstermesi kaçınılmaz olacak.

Ayrıca şehir merkezine yakın bir yerden ev tutmanız ek bir avantajı da iş imkanıdır. Part-time olarak şehir merkezinde iş bulmanız oldukça kolay olur. Böylece kira ve diğer giderlerinizi karşılayamaz hale gelirseniz ek bir iş bularak bu ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu ve bunun gibi birçok faktör dikkate alınarak öğrenci evine çıkmak gerekir. O sebeple öğrenci evine çıkmadan önce uzun uzadıya düşünüp taşınmalı, daha sonra çıkmaya karar vermelisiniz.

Çeşitli öğrenci evi tablolarıyla yazımı sonlandırıyorum. Ben bunları yapmam, evde nasılsam öğrenci evim de öyle olur diye düşünmeyin, olmuyor

Maltada yabancı dil ve yaşam için tercih edilir mi?

Turkcell Bedava internet Paketleri nasıl yapılır 2019