Maltada yabancı dil ve yaşam için tercih edilir mi?

Ülkemizde hemen hemen her firmanın işe girişlerde ilk şart olarak gösterdiği İngilizce, adaylar için her zaman sorun teşkil etmiştir. Son yıllarda ana dili İngilizce ülkelerde uzun veya kısa dönem dil eğitimi almak oldukça yaygınlaştı.

Neden Malta’yı tercih etmeliyim?

İngiltere, Amerika, Kanada, İrlanda ve Avustralya gibi ülkelere giden Türk öğrenci sayısı oldukça fazladır. Ancak bu ülkelerden bazılarının ülkemizden bir hayli uzak olması veya bazılarının yüksek yaşam maliyetlerinden dolayı insanların alternatif bir seçeneği değerlendirmesine neden olmaktadır.

Bu noktada hem maliyeti azaltmak hem de ülkemizden çok fazla uzaklaşmak istemeyenler için Malta karşımıza çıkan ilk seçenek olacaktır.
İtalya’nın güney açıklarında bir ada ülkesi olan Malta’ya yılın her döneminde İstanbul’dan direkt uçuşlar yapılmaktadır. Ortalama 2 saat süren uçuş sonrasında Akdeniz’in ortasında küçük ve şirin bir adayı varıyorsunuz.

En çok konuşulan dil ingilizce

Yazları, gelen turistler ve dil okulu öğrencileri sayesinde ülke nüfusu iki katlanmaktadır. Ülkenin en önemli özelliklerinden biri ikinci resmi dilin İngilizce olmasıdır. Bu sayede halkın tümü sokak dili olarak İngilizceyi kullanmaktadır. Özellikle yaz tatillerini değerlendirmek isteyen öğrenciler için, Malta en önde gelen destinasyonlardan biridir. Yaz boyunca İngilizce eğitimi görürken tatil yapabilme şansına olacaksınız.

Avrupa Seyahatinin kısa yolu Malta’dan geçiyor

Dünyanın her yanından gelen öğrencilerle pratik yapma ve onların kültürlerini tanıma fırsatına sahip olacaksınız. Ayrıca schengen vizesine alacağınızdan dolayı çok uygun fiyatlarla Avrupa seyahati planlayabilirsiniz.

Malta’daki dil okullarından birinde çalışmış biri olarak okuyucularımıza birkaç tavsiyede bulunmak istiyoruz.

Malta’ya gitmeden önce bilmeniz gerekenler

Öncelikle, kendinizden emin olduktan sonra İngilizce eğitiminizi nerede aldığınızın pek önemi yok aslında. Fakat Malta’nın küçük bir yer olması ve Türk öğrenciler tarafından yoğunlukla tercih edilmesinden dolayı bazı arkadaşlar bu noktada motivasyonlarını kaybedebiliyorlar.

İngilizce öğrenmek uğruna oraya gittiğinizi ve bu amaç uğruna maddi ve manevi yatırım yaptığınızı aklınızdan çıkarmayın. Mümkün olduğunca Türk öğrencilerden uzak durmaya çalışın ve yabancı öğrencilerden arkadaş grubu edinmeye çalışın.

Tabi ki Türk arkadaşlarınız olacaktır belki de kendi kafanıza en iyi uygun kişi yine bir Türk olacaktır. Fakat Türklerden uzak durmak ayıplanacak veya utanılacak bir şey değildir.

Onlarda aynı amaçla ve aynı fikirle orada olacaklardır. Ayrıca yabancı öğrencilerde aynı mantıkla orada bulundukları için arkadaşlık kurmanız veya tanımadığınız biriyle sohbet etmeniz hiçte zor olmayacaktır.

İNGİLİZCE ÖĞRENMEK İÇİN MALTA TERCİH EDİLİYOR

Yabancı öğrencilerin de İngilizce öğrenmek için Malta’ya gittiğini unutmayın ve sohbet başlatmak için çekingen olmayın. Tanışacağınız insanların hemen hemen hepsinin çok sıcak kanlı ve sizinle konuşma isteğini görünce ne dediğimi çok daha iyi anlayacaksınız.

AKTİVİTELERE KATILIN

Ders dışındaki aktivitelere mutlaka katılın, unutmayın ki herhangi bir dil sadece ders esnasında öğrenilmez. Mümkün olduğunca yalnız vakit geçirmemeye çalışın çünkü orada bulunduğunuz her dakika sizin için çok önemli olacaktır.

Yaz aylarında Malta’ya gitmek daha mantıklı olabilir. Çünkü yazları Avrupa ülkelerinden çok fazla öğrenci Malta’ya gelmektedir ve bu da sizin İngilizcesi iyi seviyede olan öğrencilerle tanışma fırsatını sağlayacaktır. Kış aylarında her ne kadar kendinizi ders çalışmaya vereceğiniz bir ortam oluşsa da farklı ülkelerden gelen öğrenci sayısında bir hayli düşüş olacaktır.

Kış aylarında genellikle Brezilya,Kolombiya, Japonya, Kore ve Türkiye’den çok fazla öğrenci bulunmaktadır. Ancak kış aylarında okul ve konaklama fiyatları çok daha ucuz olmaktadır. Malta bir turizm ülkesi olduğundan dolayı tüm dil okulları yaz aylarında aynı otellerde olduğu gibi yüksek sezon farkı uygulamaktadır.

Ayrıca kış aylarının çok fazla soğuk olmaması ve Avrupa ülkelerine çok ucuza uçak bileti bulunabilmesinden dolayı bazı öğrenciler bu dönemde eğitim almayı tercih etmektedirler.

DÜŞÜK BÜTÇE İÇİN EN İDEAL YER YİNE MALTA

Hem yaz hem kış dönemi için avantajları ve dezavantajları olan Malta bütçesi biraz daha kısıtlı olan öğrenciler için en iyi seçeneklerden biridir.

Gerek İngilizce eğitimi gerekse tatil olanakları açısından Malta sizin beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacaktır.

Uçak bileti alırken koltuk seçimi nasıl yapılır

Öğrenci evi nasıl seçilir? Önemli tavsiyeler