Grip nasıl geçer? Gribe ne iyi gelir? Hangi yiyecekler tüketilmeli

Kış aylarına girdiğimiz şu zamanlarda grip olma ihtimalimiz yaz aylarına oranla çok daha fazla. Ve özellikle son zamanlarda haberlerde duyduğumuz balkanlardan gelen adeta bir kene gibi yapışan bağışıklılık sistemini felç eden grip ile başınız dertteyse bu yazımızı soluksuz okuyacaksın.

Öncelikle bitkisel çözümlere başvuruyoruz.

Gribe iyi gelen Besinler

Haşlama balık, tavuk suyu, haşlama tavuk, tavuk ve sebze çorbaları, portakal, greyfurt, mandalina, limonlu çay, zencefil çayı, ekinezya çayı, kuşburnu çayı, adaçayı, papatya çayı, okaliptüs çayı.

Grip olan kişiler özellikle antioksidan bakımından zengin besinler tüketmeliler. Antioksidan tüketimini arttırmamızın sebebi, antioksidanın bağışıklık sistemini güçlendirmede oldukça faydalı olmasıdır.


Bunun yanı sıra A,C ve E vitamini bakımından zengin besinleri tüketmek rahatsızlığı çok daha kolay atlatmamızı sağlar. Bu vitaminleri günlük besin değerlerini karşılayacak şekilde ve miktarda almak oldukça önemlidir.

Bu besinleri grip olmadan tüketmek ise bağışıklık sistemimizin güçlenmesini sağlar ve grip olma ihtimalimizi azaltır.

Düzenli beslenmek gribe iyi geliyor

Bunun yanı sıra en önemli noktalardan bir tanesi de düzenli ve dengeli beslenmektir. Düzenli ve dengeli beslenen bireyler, beslenmeyenlere oranla çok daha az grip olurlar. Bu sebeple vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinleri, günlük olarak düzenli ve dengeli şekilde tüketerek bağışıklık sistemimizin güçlü kalmasına yardımcı olabiliriz.

Günlük olarak sebze,et,süt ve meyve grubunun vücudumuza yeterli miktarda alınması gerekir. Bu besinlerin vücuda alınma oranı vücudunuzun boy-kilo endeksiyle ve yaşınızla orantılı olarak değişebilir. İdeal olanı bu besinleri yeterli ve sık miktarda tüketmektir.

Sebze ve meyve seçiminde ise C ve E vitamini bakımından zengin değerlere sahip olanların tercih edilmesi gerekmektedir. Bunların yanı sıra soğan ve sarımsak tüketimi vücudun bağışıklık seviyesinin yukarılarda tutulmasında kritik rol oynar. Grip olan bireyler, olmayan bireylere göre soğan ve sarımsak tüketimini arttırmalılar. Böylece hastalıktan daha rahat ve kısa bir süre içerisinde kurtulabilirler.

Gripten korunmak için Ekmek tüketimine dikkat edilmeli

Tahıl grubunun da yeterli miktarda tüketilmesi gerekir. Özellikle ekmek tüketiminde tam tahıl ekmeği ve buğday ekmeği tüketimine özen gösterilerek vücudun gripten çok daha kolay arınması sağlanabilir.

Gribe iyi gelen içecekler:

Son olarak ise Burada anne tarifi bir antigrip savar var!

Kış meyvelerinden olan portakal, mandalina, elma, ayva,armut gibi meyveleri önce kabuklarını soyup afiyetle yiyoruz sonrasında ise bunların kabuklarını kaynatıp suyunu çıkarıyoruz ve bir güzel limon sıkıp sıcak sıcak tüketiyoruz. Bu tarifi gün içerisinde çay kahve yerine tükettiğinde grip artık uzak memleketlere gidiyor.

Finansal köle nedir